Mubashir حسن (1922-2020): یک جنگجو برای دموکراسی در پاکستان صلح با هند

Category: ایندین اکسپرس هند | No comments

نوشته شده توسط Nirupama سوبرامانیان | بمبئی | منتشر شده در تاریخ: مارس 16, 2020 1:45:47 am

Mubashir Hasan, Mubashir Hasan dead, Mubashir Hasan death, Mubashir Hasan Pakistan Peoples Party, Mubashir Hasan india, Mubashir Hasan books, who is Mubashir Hasan Dr Mubashir حسن (1922-2020)

خود را دراز و باریک قاب کاسته و به یک صندلی راحت خود را در صورت wreathed در یک لبخند بزرگ چشمان برق زده پشت عینک خود را, Mubashir حسن به طور معمول شروع گفتگوهای ما با: “Batao هند me kya ho raha hai”. آن را بیشتر شبیه به ظاهر برای یک viva, چون,,,, Dr Mubashir واقعا می دانستم که همه آن را به عنوان یک اصل بازیگر در یکی از بزرگترین و بلند پروازانه ترین جنبش مردم برای هند و پاکستان صلح بیش از نزدیک به سه دهه است.

Dr Mubashir که در لاهور در سن 98 شنبه بود یک نمونه جنگجو برای هند و پاکستان صلح که بی چون و چرای تعهد و تلاش به سمت باعث الهام صلح فعالان در هر دو طرف برای بیش از 25 سال است.

اما او همچنین یک hard-nosed گرا می دانستند که آن را سال مبارزه و اگر نه نسل برای آن گریزان صلح به دست آورد و که او نمی خواهد در اطراف برای دیدن آن در طول عمر خود.

بود که به دلیل Dr Mubashir تا به حال روشن چشم خودی نمایی از طبیعت وحش است که او به نام “آسیای جنوبی وزارت امور خارجه”. در پاکستان او شده بود وزیر دارایی در ذوالفقار علی بوتو کابینه به عنوان به خوبی به عنوان یک عضو موسس پاکستان حزب مردم — جلسه اول برگزار شد در خانه اش در لاهور بیش از دو روز از آنجا که هیچ هتل بود مایل به ارائه فضا. او نقش مهمی در حزب اولیه سوسیالیستی دید.

“تنها بعد متوجه شدیم که ما در مجلس ما هستند و وزرای ما دولتی هستند اما ما هیچ قدرت. قدرت در دست کسانی که اقامت دائم این ترکیب نظامی و غیر نظامی و خدمات آن باقی مانده است وجود دارد,” او گفت: این خبرنگار در سال 2009 مصاحبه در یک زمان PPP آمده بود بازگشت به قدرت و آصف علی زرداری رئيس جمهور پاکستان است.

به عنوان یک Indophile و یک بازدید کننده مکرر به دهلی نو تا حدود پنج سال پیش Dr Mubashir به خوبی می دانستند هند داخلی faultlines بیش از حد و اغلب گفت که پس از استعمار میراث هر دو کشور که او به نام “صرف ازدیاد می گردد از خود استعمار سلف” بودند متصلند برای خنثی کردن واقعی آرمان های خود شهروندان است.

که تضعیف او از پرتاب خود را به یک کمپین مردمی برای صلح است. در سال 1994 او در یک گروه 10, عمومی روشنفکران از پاکستان و بسیاری از آنها از جمله او موسس اعضای کمیسیون حقوق بشر پاکستان و 10 بیشتر از هند است که تشکیل پاکستان هند مردم فروم برای صلح و دموکراسی اولین تلاش در جعل مرزی جامعه مدنی اجماع ضروری از هند و پاکستان صلح است.

“او اصلی روح پشت این طرح است. آن را کاملا یک ایده منحصر به فرد. دیگر آهنگ Twos وجود داشت که پس از آن بودند دولتگرا و نخبه گرا. این اولین بار بود که یک مشترک هند و پاکستان فروم بود که شامل مردم عادی” گفت: فیلمساز Tapan بوز همچنین عضو موسس PIPFPD. در هند فروم فصل در شهرهای مختلف.

این PIPFPD ملاقات به طور منظم به برگزاری گسترده کنوانسیون در هر دو کشور از طریق این دهه مصمم توسط سوء ظن از هر دو طرف. در زمانی که اوضاع در کشمیر بود که در نقطه جوش با توجه به مرزی ستیزه جویی در اینجا بود که هند و پاکستان گروه ساخته شده تا به طور کامل از اعضای جامعه مدنی که با قاطعیت به نام پاکستان برای پایان دادن به آن حمایت مادی به ستیزه جویی و حتی آن را به عنوان خواسته هند برای خروج ارتش خود را از مناطق غیر نظامی و پایان دادن به نقض حقوق بشر. یک دهه قبل برای اولین بار سرویس اتوبوس نورد در سراسر LoC و مشرف صحبت از “چهار نقطه راه حل” به کشمیر PIPFPD اعلام کرده بود که آن را غیر اختلاف ارضی به نام برای ایجاد cross-LoC مخاطبین و مربوط به مردم کشمیر در یک راه حل برای این مشکل است.

کلکته کنوانسیون دسامبر سال 1996 خاص نقطه بالا. آن بود که با حضور بیش از 300 هندی ها و پاکستانی ها. غیر قابل تصور در حال حاضر نمایندگان هر دو کشور راه می رفت از طریق کلکته شعار “Ek ماتا فراموش Santan: Bharat aur پاکستان”. کنوانسیون خواستار آن شدند که هر دو کشور جشن 50 سالگرد استقلال خود را با حمایت به اختصاص نیمه دوم قرن آزادی به تقویت صلح و عدالت و برابری و دموکراسی است. از آنها خواسته دو کشور برای ثبت نام در اوت 14-15 سال 1997 بدون جنگ پیمان و حتی اعلام کرد که در سال 50 جشن مردم هر کشور باید شادی در دیگر آزادی و یکپارچگی است. امروز زمانی که ویزا را برای خشک را بیش از دو سال و برچسب خائن است و خاک می آید که حتی با مراجعه به کمیسیون عالی پاکستان در هند در دهلی نو خواسته های چنین به نظر می رسد خارج از این جهان است.

“بدون جنگ ایستاده بود و چیزی PIPFPD آغاز شده است. و این چیزی بود که ما ایستاده بود و حتی زمانی که در ماه نوامبر سال 2008 حملات بمبئی صورت گرفت. ما همواره تروریسم را محکوم کرد اما جنگ نیست جواب گفت:” بوز یادآوری زنجیره انسانی صلح سازمان یافته در آن زمان توسط PIPFPD از تاج هتل به CSMT که هر دو مورد هدف قرار گرفتند توسط تروریست ها.

Dr Mubashir متعلق به یک خوبی به انجام شیعه که رفت از پنیپت به لاهور در پارتیشن. یک دانشگاه کلمبیا دکترای-دارنده او را ترک به عنوان یک مهندس عمران در 1960s به پیوستن به نیروهای با بوتو زمانی که او تشکیل پاکستان حزب مردم. او جدا از راه آن زمانی که بی نظیر را به عهده گرفت و از آن پس پدر او را دار و در 1990s پیوست PPP (شهید) آغاز شده توسط Ghinwa بوتو همسر بی نظیر را کشته برادر مرتضی. دختر خود فاطمه (س) در حال حاضر یک تحسین نویسنده پس از توصیف Dr Mubashir به عنوان یک “سیاسی گنج”.

در یک کشور به عنوان شناخته شده به عنوان هند برای خود سیاستمداران فاسد, نوجوان,, Mubashir حاضر به تغییر خود را در سال 1966 Volkwagen سوسک تا پایان و نیست خود یک خانه و یا یک قطعه از زمین است. زمانی که او به چالش کشیده آشتی ملی فرمان در دادگاه عالی پاکستان که منجر به لغو مشرف در سال 2007 تصمیم به پاک کردن موارد فساد در برابر بی نظیر شوهرش زرداری و صدها نفر دیگر را قادر می سازد او را به بازگشت به پاکستان به سمت قدرت های مقابله با حاکم نظامی او را متهم به ضعف سیاستمداران منتخب و قرار دادن پاکستان در مسیر حکومت نظامی.

سرسخت حزب دموکرات بود و بی حرکت با انتقاد است. چنین ترس او گفته شد شبیه به تلاش برای جلوگیری از یک دکتر از amputating پاها از یک مرد مبتلا به گانگرن. قضاوت به بیمار “کمی شانس” او گفت: “برای بازسازی و یا نابود شوند”. به تنهایی در میان نخبگان فکری کشور او مشاهده 2007 وکلای جنبش به عنوان یک مجموعه با استقرار نیروی مشرف را به عنوان او تبدیل شده بود ناخوشایند به آن گفت: “صحنه تظاهرات در خیابان ها بودند “همه توهم”. در حقیقت حق با او بود.

او نوشت: به طور مداوم. یکی از اولیه اش کتاب بود و یک تور دو نیروی به نام سراب از قدرت است. آخرین پروژه بزرگ بود و یک صفحه 120 کتاب با همكاري 16 همفکر دیگر پاکستانی به نام ساخت پاکستان یک مشي دولت است.

او مشغول بود و با آسیای جنوبی تا پایان. در دسامبر 2019 او امضا, بیانیه ای جنوب آسیا شهروندان در هند شهروندی (متمم) قانون.

در روز شنبه که خبر درگذشت او رسیده و هند گسترده خود را شبکه ای از دوستان که همچنین به عنوان خستگی ناپذیر برای هند و پاکستان صلح و همچنان به انجام این کار, سوگواری از دست دادن یک دوست و راهنما و مربی.

Tapan بوز توصیف Dr Mubashir به عنوان یک “مردم که تا به حال یک تعهد روشن و کاملا اختصاص داده شده به تقویت دموکراسی در سطح توده مردم در هر دو طرف و با آن حرکت به سوی صلح”. Syeda حمید سابق عضو سابق کمیسیون برنامه ریزی که مربوط به دکتر Mubashir به عنوان به خوبی به عنوان یک دوست نزدیک گفت: مرگ او را ترک کرده بود “یک خلاء بزرگ” در هند و پاکستان خبر داد.

📣 هند اکسپرس در حال حاضر در تلگرام. اینجا را کلیک کنید برای پیوستن به کانال ما (@indianexpress) و اقامت به روز شده با آخرین اخبار در

برای همه آخرین هند, اخبار, دانلود برنامه اکسپرس.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>