معرفی گل گندمی؛ دوستان قدیمی در محل‌کار و منزل شما

گل گندمی یا گل عنکبوتی، سلبریتی گل‌ها! گل گندمی (Chlorophytum comosum) که به گیاه عنکبوتی، سجافی، سبزگیا و کلروفیتوم نیز شهرت دارد، از سازگارترین نوع گل های آپارتمانی و   شما عزیزان است.

اگر می خواهید درباره ی نحوه ی نگهداری، انواع آن، نحوه ی تکثیر و خرید این گل شگفت انگیز بیشتر بدانید و همین‌طور با آفات و فواید بی شمار آن آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

 گل سجافی

معرفی گل گندمی

گل گندمی بومی مناطق آفریقای مرکزی و جنوبی است. این گیاه زیبا دارای برگ های باریک و بلندی است که در رنگ های ترکیبی سبز یا سبز و سفید وجود دارد. ترکیب رنگی سبز با نوار های سفید در اطراف آن یا برعکس،  تصویر بسیار زیبایی از آن به نمایش می گذارد.

این گیاه زیبا به دلایل سازگاری بالایی که با شرایط مختلف دارد، نگهداری آسان آن و همچنین تکثیر راحت به یکی از محبوب ترین ها در گل‌های مربوط به محل کار یا منزل شده است.

در صورتی که در شرایط مطلوبی قرار بگیرد، سبزگیا قادر است تا 60 سانتی متر رشد کند. برگ های آن می تواند به 25 تا 35 سانتی متر برسد. فصل به گل نشستن گل عنکبوتی بیشتر فصل تابستان است، اما در صورتی که شرایط محیط مناسب باشد در اکثر مواقع گل می دهد. گل هایی به شکل ستاره های سفید ریز که در لا به لای برگ های آن شروع به درخشیدن می کنند.

گیاه کلروفیتوم مانند هر گل دیگری باعث تصفیه هوای محیط می شود. هیچ گونه خطری برای کودکان و حیوانات خانگی ندارد، بنابراین می توانید با خیال راحت از زیبایی آن در محیط لذت ببرید.

 

در مقاله‌ی‌«گیاهان مناسب محل کار، بهترین راه برای فرار از خستگی»، می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره‌ی گیاهان مناسب محل کار کسب کنید. در این مقاله درباره‌ی تاثیرات گیاهان محل کار، چیدمان گیاهان درمحیط کاری، شاخص های مناسب انتخاب گیاه برای محل کار و 4 نکته اساسی و ضروری برای خرید گیاهان اداری صحبت شده. 

در جدول زیر به طور خلاصه یک شناسنامه از گل گندمی برای شما فراهم کردیم:

  

معرفی گل گندمی

محل پیدایش

آفریقای جنوبی

شکل برگ ها

برگ‌های باریک و بلند

رنگ برگ ها

سبز، سفید، ترکیبی

حداکثر طول رشد

تا 60 سانتی‌متر

فصل گل‌دهی

تابستان

 

 

راهنمای نگهداری گل گندمی

گل گندمی اغلب به دلیل ماهیت آبشاری و شاخ  و برگ و گیاهچه های بلندش به صورت آویزان استفاده می شود. در آب و هوای گرم و محیط های باز به خوبی رشد می کند.

آبیاری گیاه عنکبوتی باید به شکل فراوان و منظم باشد. کود دهی آن در فصل رشد یعنی بهار تا پاییز باید انجام گیرد و خاک آن در این مدت همیشه مرطوب باشد. زمانی که ریشه گیاه رشد کرد باید گلدان آن را جا به جا کرد.

این گل خاک کمی مرطوب، اما نه خیس، را دوست دارد. به فلوراید و کلر موجود در آّب حساس است، زیرا می تواند باعث قهوه ای شدن نوک برگ ها شود.  بهتر است از آب باران یا مقطر استفاده کنید. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی و از بین رفتن گیاه می شود.

گیاه سجافی به نور فراوان اما غیر مستقیم نیاز دارد. تابش مستقیم می تواند سبب سوختن برگ ها شود. محیط گرم و مرطوب برای آن ایده آل است. بنابراین مه پاشی منظم می تواند به حفظ رطوبت گیاه کمک کند.

 

خاک مورد علاقه ی این گل مخلوط خاک معمولی و کمپوست، مخلوط خاک رس و ذغال سنگ نارس و خاک مناسب بنفشه آفریقایی است. در حالت کلی گل گندمی علاقه مند به خاک با زهکشی بالا و PH خنثی است. کود دهی آن باید فقط از بهار تا تابستان با کود مایع رقیق شده انجام شود.

گل گندمی  

آشنایی با انواع گل گندمی

انواع گل گندمی شناخته شده در جهان سه نوع است. از جمله:

Chlorophytum comosum Variegatum (1:

این واریته دارای حاشیه برگ های کرم یا سفید با نوار سبز تیره در وسط است. ساقه های بلند آن سبز است.

 گل گندمی واریگاتوم 

Chlorophytum comosum Vittatum (2:

برگ های این گیاه دارای نوار سفید در وسط است که با حاشیه های سبز متوسط احاطه شده است. ساقه های بلند آن سفید است.

گل گندمی ویتاتوم

Chlorophytum comosum Bonnie (3:

این رقم نسبت به گونه ی اصلی گیاه فشرده تر است و دارای برگ های پیچ خورده آزاد با حاشیه ی سبز و نوار مرکزی کرم است. گل های زرد تولید می کند.

گل گندمی بانی 

روش های تکثیر گل عنکبوتی

تکثیر گل گندمی به سه روش قلمه زدن، کاشت بذر و تقسیم ریشه انجام می شود. مناسب ترین روش برای تکثیر گندمی قلمه زدن است. دراین روش گیاهچه را از گل اصلی جدا کنید و در گلدان جدا در خاک مرطوب بکارید. آن را آبیاری کنید، با یک پلاستیک کاور کنید و در جای روشن قرار دهید. بهتر است سوراخ هایی را برای تهویه ی هوا روی پلاستیک ایجاد کنید. پس از اینکه گیاهچه ها ریشه داد، پلاستیک را بردارید، تا به رشد طبیعی خود ادامه دهد.

برای تکثیر می توانید از روش تقسیم ریشه نیز استفاده کنید. برای این منظور، در فصل بهار گیاه مادر را به چند گیاه مجزا تقسیم کنید و هر بخش را در گلدان جداگانه بکارید. البته این روش خیلی مرسوم نیست.

گیاهان عنکبوتی عموماً سالم هستند، اما چند آفت رایج گیاهی، از جمله شته ‌ها، مگس‌ های سفید و کنه‌ های عنکبوتی، می‌توانند بر آن تاثیر بگذارند. یک راه طبیعی و موثر برای مبارزه با برخی از این آفات، شستشوی گیاه با آب است. یک حشره کش، یا یک داروی طبیعی مانند روغن چریش، می تواند برای آلودگی های جدی تر استفاده شود.

 

فواید گل گندمی

جالب است بدانید گل عنکبوتی فایده های زیادی دارد. شما می‌توانید با خرید گل گندمی، علاوه بر زیبایی و پاکسازی هوا، از خواص دارویی این گیاه نیز استفاده کنید. از عصاره ی ریشه ی آن برای سلامتی کبد، سرفه و سرما خوردگی، التیام سوختگی و.. نیز استفاده می شود. به همه ی این موارد مقاومت بالا، افزایش رطوبت محیط، تسریع بهبود بیماران و بی خطر بودن را نیز اضافه کنید.

نکته بسیا جالب‌تر این است که با توجه به تمام این فواید که این گیاه دارد، قیمت گیاه گندمی بسیار نازل است.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی گل گندمی پرداختیم. با انواع مختلف آن آشنا شدیم. نحوه ی نگهداری و تکثیر آن را بررسی کردیم، و آفات این گل زیبا و راه درمانش را شناختیم. فواید بسیار آن را برشمردیم. علاوه بر این ها خرید گندمی بسیار به صرفه است، و با کمترین بودجه می توانید برای منزل یا محل کار آن را تهیه نمایید. قیمت گندمی بسیار مناسب است و نیازی به هزینه ی گزاف برای خرید گندمی نیست. بدون شک گیاه سجافی یک گزینه ی عالی برای نگهداری و هدیه دادن به عزیزانتان است. هدیه ای که هم سرسبزی و طراوت را به همراه دارد، و هم قیمت مناسبی برای خرید دارد. با آنچه در اینجا گفته شد شما  به راحتی می توانید سبزگیا خود را پرورش دهید و تکثیر کنید.

اگر این مطلب برای شما عزیزان نیز مفید بوده، می‌توانید با به اشتراک گذاشتن آن به دوستداران این گیاه زیبا کمک کنید.

 

ایندکسر