بزرگترین شرکت اروپا که احتمالاً هرگز نامش را نشنیده اید

[ad_1]

کارمندان یک دستگاه فوتولیتوگرافی ASML NXT1970Ci را در کارخانه ASML Holding NV در Veldhoven، هلند مونتاژ می کنند.

جاسپر جوینن بلومبرگ گتی ایماژ

با ارزش بازار حدود 350 میلیارد دلار، ASML مستقر در هلند یک غول فناوری کمتر شناخته شده است که مطابق با تقاضای سیری ناپذیر نیمه هادی به رشد خود ادامه خواهد داد.

این شرکت 37 ساله که بیش از 31000 کارمند دارد، تنها شرکتی در جهان است که قادر به تولید ماشین های بسیار پیچیده مورد نیاز برای تولید پیشرفته ترین تراشه ها است.

این ماشین‌ها که هر کدام تقریباً 140 میلیون دلار قیمت دارند، پرتوهای بسیار باریکی از نور را بر روی ویفرهای سیلیکونی که با مواد شیمیایی مقاوم به نور درمان شده‌اند، روشن می‌کنند. الگوهای پیچیده ای روی ویفر ایجاد می شود، جایی که نور با مواد شیمیایی در تماس است، که از قبل با دقت چیده شده اند.

این فرآیند که منجر به تشکیل مهمترین ترانزیستورها می شود به لیتوگرافی معروف است. خود ماشین ها ماشین های لیتوگرافی فرابنفش شدید یا ماشین های EUV نامیده می شوند.

هر سیستم لیتوگرافی که ASML می سازد دارای قابلیت EUV نیست. EUV آخرین فناوری این شرکت است که چند سال پیش برای تولید در حجم بالا معرفی کرد. DUV (اشعه ماوراء بنفش عمیق) هنوز هم پیشرو صنعت است.

ASML ماشین های نسبتا کمیاب EUV را به تعداد انگشت شماری از غول های تراشه مانند TSMC، سامسونگ و اینتل می فروشد. گزارش شده است که هر دستگاه بیش از 100000 قطعه دارد و برای ارسال به 40 کانتینر بار یا چهار جمبو جت نیاز دارد. سال گذشته، ASML بر اساس اطلاعات مالی خود، تنها 31 مورد از این تجهیزات عظیم را فروخت. در مجموع بیش از 100 قطعه فروخته شده است.

رویترز سال گذشته گزارش داد که دولت ترامپ حتی دولت هلند را برای توقف فروش دستگاه به مشتریان چینی تحت فشار قرار داده است. در نتیجه، سازندگان تراشه چینی در ساخت تراشه های پیشرفته شکست خورده اند. دولت بایدن هیچ نشانه ای از تغییر موضع ترامپ نشان نداد.

کریس میلر، استادیار دانشکده حقوق و دیپلماسی فلچر در دانشگاه تافتس، به CNBC گفت که سازندگان تراشه می‌خواهند از باریک‌ترین طول موج نور ممکن در لیتوگرافی استفاده کنند تا بتوانند ترانزیستورهای بیشتری را روی هر قطعه سیلیکون قرار دهند.

ترانزیستورها یکی از بلوک های اصلی ساختمان الکترونیک مدرن هستند و اجازه می دهند جریان الکتریکی در اطراف مدار جریان یابد. به طور کلی، هر چه ترانزیستورهای بیشتری را بتوانید روی یک تراشه قرار دهید، آن تراشه قدرتمندتر و کارآمدتر خواهد بود.

میلر که در حال نوشتن کتابی در مورد تاریخچه صنعت نیمه هادی ها است، گفت: “نور EUV مورد استفاده توسط ابزارهای پیشرفته ASML دارای طول موج 13.5 نانومتر است که به شما امکان می دهد اشکال بسیار کوچکی را روی سیلیکون حک کنید.”

میلر افزود تراشه های TSMC در جدیدترین آیفون اپل که با ماشین های ASML EUV ساخته شده اند، حدود 10 میلیارد ترانزیستور دارند.

علاوه بر لیتوگرافی، چندین فرآیند ساخت دیگر نیز وجود دارد که قبل از آماده شدن تراشه باید تکمیل شود. میلر گفت: “در نهایت، آنچه شما در تلاش هستید انجام دهید این است که ساختارهایی را روی سیلیکون با استفاده از ترکیبی از حکاکی کردن اشیا و رسوب مواد شیمیایی جدید روی آن بسازید.”

آینه و لیزر

با توجه به اینکه هیچ کس دیگری نمی تواند ماشین های EUV مناسب برای تولید انبوه تولید کند، ASML انحصار بخش را در اختیار دارد و هیچ نشانه ای از پیشروی کسی وجود ندارد.

پیتر هانبری، تحلیلگر نیمه هادی در Bain & Co به CNBC گفت: «ASML ​​برای کل اکوسیستم نیمه هادی کاملاً حیاتی است. از برخی جهات، به همان اندازه TSMC مهم است.

وی افزود: هر تراشه لبه خونریزی که از پنج نانومتر شروع شود و احتمالاً برای مدت طولانی به جلو حرکت کند، به شدت به تجهیزات ASML وابسته است.

تحلیلگران نیمه هادی تخمین می زنند که حدود یک دهه و میلیاردها دلار طول می کشد تا شرکت دیگری به مرحله ای برسد که بتواند رقابت با ASML را آغاز کند.

میلر گفت: “ASML حدود 4000 فروشنده دارد که آنها از آنها مطلع هستند و فروشندگان آنها نیز فروشنده هایی دارند.”

ساخت برخی از اجزای کلیدی در ماشین های ASML EUV به ویژه دشوار است.

به عنوان مثال، آینه ها توسط شرکت آلمانی Zeiss با مشارکت ASML ساخته شده اند و آنها صاف ترین سازه هایی هستند که مردم تا به حال ساخته اند.

میلر می گوید: «این سازه ها به خودی خود چیزی شبیه به شگفتی های مهندسی هستند. در مقایسه با آینه های معمولی، آنها نسبتاً بازتابنده هستند، که مهم است زیرا سازندگان تراشه نمی خواهند فوتون ها قبل از تماس پرتوهای نور با صفحات آنها از بین بروند.

با این حال، سخت ترین بخش ساخت دستگاه EUV منبع نور است که در طول سال ها راه طولانی را پیموده است. “تاریخی [chipmakers] میلر گفت: من فقط در دهه 60 و 70 از یک لامپ استفاده کردم. [or] به اندازه کافی فوتون ساطع شده است.”

منبع نور در دستگاه EUV ASML گلوله های حلبی کوچکی به عرض 30 میکرون ساطع می کند که دو بار توسط قوی ترین لیزرهای کربنی جهان شلیک می شوند. میلر گفت که اولین انفجار آن را “آماده می کند” و دومین ضربه قوی تر آن را به پلاسمایی با دمای 400000 درجه فارنهایت تبدیل می کند.

میلر گفت: «این پلاسمای قلع منفجر شده، اگر بخواهید، فوتون‌ها را در نور فرابنفش شدید ساطع می‌کند. 30 سال طول کشید تا این روند کار کند.»

ماشین‌های لیتوگرافی ASML عمدتاً در کارخانه‌ای در هلند تولید می‌شوند، اما سایتی در کانکتیکات نیز وجود دارد که برخی از ماژول‌ها در آنجا تولید می‌شوند. سپس ماژول ها برای مونتاژ کامل به مقر ASML در Veldhoven، شهری هلندی که محل زندگی حدود 45000 نفر و هزاران کارمند ASML است، فرستاده می شود.

میلر گفت: “فرستادن آنها یک فرآیند دیوانه کننده است.” “پس یک فرآیند یادگیری بزرگ وجود دارد تا آنها را به کار بیاندازد، زیرا ماشین ها بسیار پیچیده هستند. مثل خاموش نیستند، روشن کن، روشن کن و برو. آنها را عمل می کنند.»

میلر گفت که کارکنان ASML در کارخانه‌های ریخته‌گری تراشه‌هایی که ماشین‌ها در آن قرار دارند مستقر هستند و افزود که آنها ماشین‌ها را در صورت نیاز نظارت و تنظیم می‌کنند. تنها چند ده مورد از این ماشین‌ها در سرتاسر جهان کار می‌کنند. آنها هنوز در حال یادگیری نحوه عملکرد واقعی خود هستند.

رونق فروش آینده؟

تقاضا برای ماشین‌های EUV ASML و ماشین‌های DUV آن در حال افزایش است زیرا سازندگان تراشه برای غلبه بر بحران جهانی تلاش می‌کنند.

در ماه سپتامبر، ASML گفت که انتظار رونق فروش در دهه آینده را دارد. او معتقد است درآمد سالانه تا سال 2025 به 24 تا 30 میلیارد یورو خواهد رسید که حاشیه ناخالص آن بین 54 تا 56 درصد است. این پیش بینی به طور قابل توجهی بالاتر از محدوده 15 تا 24 میلیارد یورویی است که قبلا پیش بینی شده بود.

این شرکت گفت: «ما بعد از سال 2025 شاهد فرصت‌های رشد قابل توجهی هستیم.

ASML گفت: انتظار می‌رود که «مرگروندهای جهانی در صنعت الکترونیک»، همراه با «اکوسیستم بسیار سودآور و بسیار نوآورانه»، به رشد بازار نیمه‌رساناها ادامه دهد، که با کمبود تراشه‌های جهانی مبارزه می‌کند.

وی افزود که رشد بازارهای نیمه هادی و “افزایش شدت لیتوگرافی” باعث افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات آن شده است.

در 12 ماه گذشته، قیمت سهام ASML در بورس اوراق بهادار آمستردام از حدود 350 یورو به 772 یورو در 19 نوامبر افزایش یافت. این سهام در روز جمعه هفته گذشته با بالاترین ارزش تاریخ معامله شدند.

سهام این شرکت که با نزدک معامله می شود، در ماه سپتامبر به 895.93 دلار به بالاترین سطح 52 هفته اخیر رسید و آخرین بار حدود 800 دلار معامله شد.

در ماه اکتبر، دو سرمایه گذار فناوری، ایان هوگارث و ناتان بنیچ، پیش بینی کردند که ASML تا پایان سال 2022 به یک شرکت 500 میلیارد دلاری تبدیل خواهد شد.

“از آنجایی که مردم هنگام سرمایه گذاری در این روند به دنبال آلفا هستند، نیمه هادی ها به طور فزاینده ای نسبت به زنجیره های تامین جهانی انتقاد می کنند. [ASML] یان هوگارت، سرمایه‌گذار فرشته، به CNBC گفت: این یک نامزد آشکار است.

یکی از ذینفعان اصلی موفقیت مالی ASML، Baillie Gifford مستقر در ادینبورگ است که سهام قابل توجهی در شرکت دارد و آن را یکی از شرط بندی های اصلی خود می داند.

میلر گفت دلایل زیادی وجود دارد که انتظار می رود فروش ASML همچنان به رشد خود ادامه دهد.

وی با بیان اینکه ما در حال حاضر در مراحل اولیه EUV هستیم، افزود: دستگاه های EUV تنها چند سالی است که در تولیدات با حجم بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

در طول آن زمان، آنها برای ایجاد صدها میلیون تراشه مورد استفاده قرار گرفتند، اما به گفته میلر، اکثر مشتریان کلیدی ASML واقعاً تازه شروع به راه‌اندازی EUV به روشی جدی کرده‌اند.

ASML نیز بر روی موفقیت خود استراحت نمی کند. این شرکت قصد دارد یک دستگاه نسل بعدی به نام High-NA که به معنای دیافراگم دیجیتال بالا است را در حدود سال 2025 راه اندازی کند.

میلر گفت: «این امکان حکاکی دقیق‌تر روی تراشه‌های سیلیکونی را فراهم می‌کند.» وی افزود که اینتل یک قرارداد انحصاری (و احتمالاً بسیار گران‌قیمت) برای دریافت اولین ماشین‌های High-NA امضا کرده است.

میلر گفت: «مگر اینکه فکر نکنید تقاضای ما برای قدرت محاسباتی راکد یا کاهش می‌یابد، که از دیدگاه من شرط مطمئنی به نظر نمی‌رسد، فکر می‌کنم انتظار می‌رود که درآمد ASML همچنان به رشد خود ادامه دهد.»

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum kuşadası escortsu tesisatçısı