آمریکا: چین آمار کشته‌‌های تیانان‌من را اعلام کند

Category: دسته‌بندی نشده | No comments

[ad_1]

گروه بین‌الملل: وزارت خارجه آمریکا همزمان با سی و یکمین سالگرد کشتار دانشجویان آزادی‌خواه چینی در میدان تیان‌آن‌من با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان این سرکوب دولتی، حمایت ایالات متحده را از تلاش‌های مردم چین برای احقاق حقوق اساسی خود اعلام کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با انتشار این بیانیه مطبوعاتی، جنبش مسالمت‌آمیز مردم چین در سال ۱۹۸۹ را که با وجود آرمان‌های دموکراسی‌خواهی، حقوق بشر و پایان دادن به فساد کمونیستی توسط ارتش چین سرکوب شد، الهام‌بخش مردم مظلوم و تحت ستم اتحاد جماهیر شوروی و سایر حکومت‌های کمونیستی شرق اروپا برای تحقق دموکراسی توصیف کرد. خانم اورتگاس در ادامه این بیانیه تاکید کرد، هر چند حکومت چین با کنترل شدید اطلاعات همچنان سرپا مانده ولی وقت آن رسیده که با روشن کردن ابعاد واقعی این حادثه، به پنهان کردن شمار کشته‌شدگان و آمار مفقودان این سرکوب پایان دهد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پایان خاطر نشان کرد که ایالات متحده دوشاودش مردم برای رسیدن به آرزوی برقراری حکومتی حامی حقوق بشر و عزت انسانی ایستاده و همچنان خود را در غم قربانیان ۴ ژوئن ۱۹۸۹ عزادار می‌داند. تظاهرات اعتراضی مردم چین به رهبری دانشجویان در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی، نبود آزادی‌های اجتماعی و فساد حکومت کمونیستی که از ۱۵ آوریل ۱۹۸۹ تا ۴ ژوئن همان سال ادامه داشت در میدان تیان‌آن‌من شهر پکن با سرکوب خونین ارتش چین پایان یافت. آمار غیررسمی کشته شده‌های این سرکوب بین چند صد تا چند هزار تن برآورد شده است.

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>